News Flash

Home - Arts

Posted on: March 2, 2020

2020 GCAC/GISD Senior Art Show Winners

2020 gisd/gcac senior art show winners

In conjunction with the GISD Fine Arts Department, the Garland Cultural Arts Commission announces the 2020 GISD Senior Art Show/Competition Winners! The judges for the 2020 GISD Senior Art Show and Competition were professional mosaic artist Shug Jones and Garland Cultural Arts Commissioner/graphic artist Steven Phelps. This marks the 33rd year for the GCAC, Inc. Awards.

BEST OF SHOW 

Zahide Torresdey (Rowlett High School)

Drawing/Black and White

1st Place: Kenata Garcia  (Rowlett High School)

2nd Place: Daisy Navarro Delgado  (Naaman Forest High School)           

3rd Place: Sal Estrada (Rowlett High School)        

4th Place: Piper Smith (Rowlett High School)

Honorable Mention: Kirabel Abayu  (Sachse High School)

Drawing/Color

1st Place: Zahide Torresdey (Rowlett High School)

2nd Place: Jessica Alvarado (Rowlett High School)

3rd Place: Jacob Joiner (Rowlett High School)

4th Place: Sarah Tietz  (Rowlett High School)

Honorable Mention: Tionna Thomas (Rowlett High School)   

Painting

1st Place: Sal Estrada (Rowlett High School)       

2nd Place: Ben Tedolie (Rowlett High School)        

3rd Place: Lauren Gray (Naaman Forest High School)     

4th Place: Jonathan Diaz (Garland High School)

Sculpture

1st Place: Jessica Olvera (Rowlett High School)

2nd Place: Gretchen Wolfe (Rowlett High School)           

3rd Place: Nia Howard (Rowlett High School)     

4th Place: Sabryn Philpot (Sachse High School)

Honorable Mention: Chris Lockett (Rowlett High School)

Printmaking/Photography/Computer Art

1st Place: Sarah Tietz (Rowlett High School)

2nd Place: Alonzo Vasquez (Rowlett High School)           

3rd Place: Davis Pham (Rowlett High School)

4th Place: Jefferson Ayala (South Garland High School)

Multi-Media

1st Place: Madison Coroo (Rowlett High School)  

2nd Place: Ethan Seals (Rowlett High School)        

3rd Place: Kelly Tran (Rowlett High School)        

4th Place: Miah Cano (Rowlett High School)         

Ceramic Sculpture

1st Place: Lexi Grindele (Rowlett High School)

2nd Place: Sarahi Garcia (Sachse High School)

3rd Place: Gavin Valderas (Rowlett High School)

4th Place: Julius Perez (North Garland High School) 

Ceramic Vessels

1st Place: Jesus Sanchez (North Garland High School)

2nd Place: Aaliyah Bentiez (Rowlett High School)

3rd Place: Julius Perez (North Garland High School)       

4th Place: Christina Rowlings (Sachse High School)

Facebook Twitter Email